Для батьків

Любі батьки! Ми разом з вами причетні до надзвичайно важливої та сакральної діяльності - формування нової людини. Вашій увазі пропоную матерал, який буде корисний у вашому щоденному житті.

1.Висока самооцінка: погано це для дитини?
2.Мультфільм про те,що мрії збуваються
3. Де вчити уроки?
4.ВІдео "Бережіть своїх дітей"
5.Як навчити дитину швидко читати


Профілактика комп'ютерної та інтернет-залежності

Поради психолога

Комп'ютерна залежність не менш небезпечна, чим наркотична залежність, тому що приводить до значного порушення адаптації в суспільстві (нездатність працювати, нездатність створити родину або просто обслуговувати самого себе).

Обов'язковою умовою успішного лікування комп'ютерної залежності є усвідомлення проблеми й бажання лікуватися з боку залежної людини.

У теж час комп'ютерну залежність найчастіше усвідомлюють навколишнього суб'єкта друзі, родичі, знайомі, але аж ніяк не він сам, що дуже схоже з будь-яким іншими видами залежності (алкоголь, наркотики).

Тому необхідно мотивування людини, що страждає від комп'ютерної залежності на лікування. Часте рішення проблеми починається з консультації родичів і близьких з питань, як допомогти людині, що страждає комп'ютерною залежністю звернутися за лікуванням до лікаря. Спільно з фахівцем виробляється тактика поводження з людиною, що страждає комп'ютерною залежністю обговорюється, як побудувати розмову про необхідність звертання до фахівця за лікуванням комп'ютерної залежності.


Дитина та її темперамент (тест)

Темперамент (від лат. temperamentum - належне співвідношення частин, відповідність) - це характеристика особи відповідно до її динамічних особливостей: швидкості, інтенсивності, темпу, ритму ПСИХІЧНИХ ПРОЦЕСІВ і ЕМОЦІЙНИХ СТАНІВ.

Темперамент людині дається від народження, його риси успадковуються від батьків. У його основі лежить тип вищої нервової діяльності. Темперамент визначає силу і швидкість дитячих реакцій на життєві події, ступінь емоційності маленької особи. Він виявляється в швидкості мови і мислення, в рухах, міміці, жестах, в манері спілкування, в реакціях на життєві проблеми і ін. При цьому складність полягає в тому, що самі діти через недостатність зрілості психіки ще НЕ ВМІЮТЬ контролювати свою, деколи дратівливу або таку, що обурює маму і тата, поведінку. Виходить, що не дитина управляє власним темпераментом, а темперамент управляє нею. Тільки через роки дорослішання у малюка накопичується певний життєвий досвід, завдяки якому він поступово вчиться справлятися з "незручними" особливостями своєї психіки. Але, не дивлячись на це, необхідно відзначити, що в цілому темперамент є відносно стійкою особливістю і зазнає протягом життя дуже незначні зміни. Він мало схильний до змін внаслідок виховання, в процесі освіти, під впливом різних життєвих подій (як позитивних, так і негативних).

З психологічної точки зору темпераментом простіше навчитися управляти, ніж витрачати сили і час на його цілеспрямовану зміну, тому що ПЕРЕРОБИТИ ЙОГО КАРДИНАЛЬНО НЕМОЖЛИВО (хоча багато батьків цього не знають і витрачають масу душевних і фізичних сил, "б'ючись" зі своїм чадом). Та зате, знаючи темперамент своєї дитини, можна досягти дуже багато чого:

• можна навчитися прогнозувати поведінку свого малюка в тій або іншій ситуації, позбавивши, таким чином, дитину і себе від багатьох труднощів;
• можна навчитися усувати чинники, здатні "пошкодити" його юну душу;
• можна навчитися використовувати в "мирних цілях" як позитивні риси темпераменту, так і негативні.

Іншими словами, уважні батьки здатні НАВЧИТИСЯ УПРАВЛЯТИ темпераментом своєї дитини. І це дуже хороша новина для багатьох батьків, що стикаються з проблемами у вихованні власних дітей. Для того, щоб оволодіти цією майстерністю, батькам необхідно:

1. Знати, які типи темпераментів існують в "природі".
2. Зуміти визначити темперамент свого малюка.
3. Вивчити його слабкі і сильні сторони.
4. Визначити темперамент у самих батьків (це особливо необхідно в тому випадку, якщо вам дуже важко дається конструктивна взаємодія з дитиною, якщо ви часто його не розумієте, якщо він часто робить те, що не вписується у ваші стереотипи поведінки).
5. Навчитися використовувати отримані знання з практики (причому терпляче і планомірно). Отже, приступимо до виконання нашого плану.

ЯКІ БУВАЮТЬ ТЕМПЕРАМЕНТИ? Залежно від ступеня виразу тієї або іншої властивості нервової системи розрізняють чотири основні типи вищої нервової діяльності і відповідно чотири ОСНОВНІ типи темпераменту: МЕЛАНХОЛІЙНИЙ, ФЛЕГМАТИЧНИЙ, ХОЛЕРИЧНИЙ І САНГВІНІЧНИЙ. Не заглиблюючись в психологічні тонкощі, скажу лише, що ці назви існують, не втрачаючи своєї актуальності, вже багато століть. Їх основоположником був видатний лікар старовини Клавдій Гален (131 - 200 рр.), і утворені ці назви від греко-латинського коріння.

Флегматик - повільний, дуже спокійний, стриманий, грунтовний, навіть занадто малоемоційний, не любить ризикувати. Засвоює поволі нову інформацію, та зате навіки. Не буває серед однолітків лідером. Він не любить змін, довго адаптується до нового. Батькам такої дитини потрібно розвивати в малюку ініціативність і допитливість. Намагайтеся прискорити його повільні ритми (цьому посприяють будь-які ігри на швидкість, і спритність). Спробуйте стати йому прикладом -показуйте яскраво виражену емоційну поведінку: самі активно засмучуйтеся і радійте, він обов'язково перейме це у вас.

Меланхолік - замкнутий, боязкий і нерішучий, дуже недовірливий, турбується по дрібницях і сентиментальний. Говорить тихо, але виразно, рухається невпевнено. У нових місцях приживається дуже важко і довго, тому не любить ходити в школу і садок. Він нерідко видає реакцію, невідповідну силі подразника. Такій дитині потрібно вчитися сміливості і самостійності. Його не можна примушувати, категоричне звернення і негативні оцінки приведуть до і без того млявих дій. Батькам з таким малюком треба акцентувати увагу на позитивних сторонах, обговорювати почуте і побачене.

Сангвінік. Він зібраний і діловий, оптиміст і життєлюб. Охоче йде на компроміси і ризикує. Сангвінік миттєво засвоює нову інформацію, в незнайомому місці швидко адаптується, чудово сходиться з дітьми одного з ним віку. Про покарання швидко забуває, переносить їх легко. Його мова супроводжується імпульсними жестами і багата словами. Для виховання це "найзручніший" темперамент. Але якщо дитина зацікавлена якою-небудь справою, то часто міняє обридлі заняття і швидко втомлюється, оскільки не може вірно розрахувати сили. Батькам потрібно стежити, щоб життєрадісність і оптимізм дитини не переросли в непостійність і легковажність, учити її терпінню і завзятості.

Холерик - це задириста, безстрашна, невтомна дитина. Сприймає в багнети непередбачені ситуації, але до нової обстановки легко звикає. Відноситься спокійно до зауважень, але фізичні покарання не сприймає. Нерідко випробовує гнів і страх, говорить швидко і голосно. Часто вступає в конфлікти і гарячкує. Батькам потрібно спробувати понизити швидкість польоту дитини по життю, влаштовуючи перерви і зупинки. Займайте дитину спокійними іграми, удосконалюйте спостережливість і увагу. Сприяйте у виборі хобі, тоді дика енергія буде використана в корисних справах. Вчіть завжди бути наполегливим і стриманим, розраховувати сили і обдумувати рішення.

Для того, щоб вам легко було визначити тип темпераменту своєї дитини, пропоную вам скористатися нескладним, але достатньо інформативним тестом.

Тест: "Визначте темперамент своєї дитини"

Процедура: кожне питання містить чотири варіанти відповіді. Виберіть той опис, який понад усе відповідає поведінці вашої дитини і обведіть букву перед ним.

1.Як (як правило) ваш малюк реагує на зауваження батьків (вихователів, вчителів)?
А. Обіцяє, присягається, що це було востаннє, але незабаром знову здійснює аналогічний вчинок.
Б. Злиться, обурюється і у результаті поступає по-своєму.
В. Спокійно визнає свою провину.
Г. Ображається, легко засмучується, плаче.

2.Як ваша дитина поступає в ситуаціях, що вимагають швидких і рішучих дій?

А. Її миттєво охоплює азарт.
Б. Діє швидко і енергійно.
В. Веде себе спокійно і зосереджено.
Г. Діє нерішуче, боязко.

3. Якої поведінкової лінії дитина дотримується в суперечках з однолітками?
А. Активно відстоює свою позицію, але при цьому намагається враховувати і чужі думки.
Б. Гарячкує, нікого не хоче слухати.
В. Говорить упевнено, без зайвих емоцій, послідовний у викладі своїх думок.
Г. Веде себе дуже нерішуче.

4.Як ваша дитина поводиться, опинившись в незнайомій обстановці, новому місці (наприклад, в гостях, в кабінеті у лікаря).
А. Швидко пристосовується до нових обставин, поводиться жваво, виявляє цікавість до оточення.
Б. Швидко збуджується, іноді (часто) нервує.
В. Спокійно придивляється до незвичної обстановки.
Г. Боїться, соромиться, нерішучий, скутий.

Підведення підсумків: уважно подивіться на букви, які виявилися поміченими. Переважання варіантів "А" вказує на те, що темперамент вашої дитини близький до сангвінічного типу. Якщо серед відповідей більше варіантів "Б", найімовірніше ваш малюк - холерик. Якщо ви вибрали як мінімум два варіанти "В" або "Г", то ваша дитина або флегматик ("В"), або меланхолік ("Г"). Тут я хочу відзначити, що в житті темперамент в "чистому вигляді" (тобто коли дитині повністю властиві риси тільки одного типу) зустрічається рідко. Частіше ж ми спостерігаємо змішення рис і, відповідно, утворення проміжних типів. Але навіть в цьому випадку найбільш яскраві риси все одно будуть вловимі. Саме на них і варто звертати увагу. Тим батькам, які цікавляться проблемами темпераменту і хотіли б визначити свій власний тип, я рекомендую скористатися темпераментологічною методикою Ганса Айзенка (дорослий варіант називається Методика Айзенка Ерi). В даний час даний тест є загальнодоступним (хоча і не відноситься до розряду популярних) та опублікований в численній психологічній літературі. Крім того, його електронна версія достатньо часто зустрічається на сторінках Інтернету. Шановні батьки, особливо хочу підкреслити, що помилково думати те, що "найкращий" темперамент - сангвінічний, а "гірший" - меланхолійний. Така переконаність (а вона дуже поширена) є в корені невірною.

"Поганих" або "хороших" темпераментів не існує. Кожен темперамент, як і будь-яка медаль, має дві сторони, тобто У КОЖНОГО З НИХ Є ЯК ПОЗИТИВНІ, Так і НЕГАТИВНІ РИСИ. Так само пам'ятайте про те, що, не дивлячись на те, що змінити темперамент неможливо, спираючись на пластичність нервової системи, можна вплинути на його прояви. Заходи виховної дії при цьому слід відбирати такі, які б протидіяли поглибленню недоліків темпераменту і розвивали б його сильні сторони. Слід прагнути не пригнічувати, а управляти типом темпераменту дитини.

Будьте уважні і добрі до своїх дітей, завжди прагніть їх зрозуміти, як би складно вам це не давалося, і ви виявите, що їх дитяча любов до вас не знатиме меж.

Сайт для учнів та їх батьків "Весела абетка"
ДИВИТИСЯ ТУТ

Притчі про виховання

Як підготувати дитину після канікул до школи

Немає коментарів:

Дописати коментар